İçeriğe atla
Çamaşır makinesine kıyafet koyarak kişi

Koyu Renkli Çamaşırlar için Yıkama Rehberi

Kirli çamaşırların pratik ve kısa sürede yıkanması işleri kolaylaştırsa da koyu renkli çamaşırlarda renklerin solmaması ve diğer çamaşırlara renk vermemesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle doğru bir yıkamayla koyu renkli çamaşırların yıkanması oldukça kolaydır.

Çamaşırları Yıkamaya Başlamadan Önce Etiketleri İnceleyin

Çamaşır ayrımı yapmadan önce, çamaşırların etiketlerini kontrol edin. Etiketler, çamaşır için uygun bir yıkamanın nasıl olması gerektiği konusunda fikir verir.

 • Özel günler için alınmış abiyeler ve takım elbiseler çamaşır makinesinde yıkanmak için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda kuru temizleme doğru bir tercihtir.

 • Yünlü kumaşa sahip kıyafetler için çamaşır makinesi uygun değildir. Bu şekilde bir yıkamayla yün giysiler çekebilir. Bu tarz kıyafetleri az miktarda bir deterjanla elde yıkayın.

Çamaşırları Renklerine Göre Gruplayın

Açık renkli çamaşırlar ile koyu renklileri birlikte atmayın. Açık ve koyu renkli çamaşırların birlikte yıkanması renklerin birbirine karışmasına sebep olabilir.

 • Açık renkli çamaşırlar, koyu renkli çamaşırlar şeklinde gruplara ayırabilirsiniz.

 • Çok kirlenmiş çamaşırları hafif bir yıkama gerektiren kıyafetlerle yıkamamaya özen gösterin.

Çamaşırları Kumaş Türüne Göre Sınıflandırın

Kirli sepetinin tamamen koyu renkli çamaşırlardan oluşması birlikte yıkanması gerektiği anlamına gelmez.

 • Kot pantolon ve havlu gibi ağır kumaşlara ait kıyafetleri hafif ağırlıktaki tişörtlerle yıkamayın.

 • İç çamaşırları ve sütyenler her ne kadar birlikte yıkanabilir gibi düşünülse de ayrı gruplar halinde yıkayın.

Koyu Renkli Kıyafetleri Ters Çevirerek Makineye Atın

Koyu renkli kıyafetlerin yıkama sırasında renkleri solabilir. Kıyafetlerin renklerini korumak için ters çevirerek atın.

Soğuk Suyla Yıkayın

Renkleri gereği solmaya müsait olan koyu renkteki çamaşırları soğuk suyla yıkayarak kumaşta bulunan lif dengesini koruyabilirsiniz.

 • Makineyi olabildiğince soğuk su ayarına getirin. Eğer giysileriniz çok kirliyse ılık su yeterlidir.

 • Kısa süreli bir yıkama ve makinede az sayıda koyu renkli çamaşır olmasına özen gösterin. Bu sayede çamaşırlardaki solma payı azalır.

Doğru Deterjanı Tercih Edin

İçerisinde herhangi bir çamaşır suyu katkısı bulunmayan bir deterjan alabilirsiniz.

 • Bazı deterjanların üzerinde çamaşır suyu ibaresinin yeterli ve renk soldurmayacak derecede olduğu yazılsa da koyu renkli çamaşırlarınızda kullanmamaya özen gösterin. Çamaşır suyu katkılı deterjanlar açık renkli çamaşırlar için daha doğru bir tercihtir.

Koyu Renkli Çamaşırları Asarak Kurutmak Daha Doğrudur

Kurutma makineleri özellikle koyu renkli çamaşırların solgun ve sünmüş bir görüntü kazanmasına neden olabilir. Bu nedenle çamaşır makinesinden çıkardıktan sonra asarak kurutun.

 • Kazakları asmak yerine düz bir zemine sererek kurutabilirsiniz.

 • Özellikle koyu renkli çamaşırları güneşte kurutmamaya özen gösterin. Güneş, çamaşırların renklerinin solmasına sebep olabilir.

Koyu Renkli Çamaşırları Çok Sık Yıkamayın

Her koyu renkli çamaşır yıkamanızda çamaşırların renkleri biraz daha solar. Bu nedenle çok kirlenmediği ve kokmadığı sürece yıkamayın.

 • Çamaşırlarda oluşan çok küçük lekeler için makineyi kullanmak yerine bir bez ve sıvı deterjanla elde yıkayabilirsiniz.

 • Leke çıktıktan sonra, yıkanmış olan yeri suyla durulayın.

Çamaşırlarınız İçin Yumuşatıcı Kullanın

Çoğu deterjan yumuşatıcı katkılı olmakta birlikte bazı deterjanların içinde yumuşatıcı olmayabilir. Bu gibi durumlarda deterjanınıza yumuşatıcı ilave edebilirsiniz.

 • Çamaşırların daha yumuşak olması için almış olduğunuz yumuşatıcıyı çamaşırlara ne kadar ilave edebileceğinizle ilgili talimatları gözden geçirin.

 • Bazı çamaşır makinelerinde yumuşatıcı eklenmesi için ayrı bir bölme bulunur. Zamanlamaya ve talimata uygun olarak ekleyebilirsiniz.