Ön Yıkama Nedir? Ön Yıkama Nasıl Yapılır? | Yumoş


Yumoş’u
Tanıyalım
Neden Yumoş Extra DETERJANLAR YUMUŞATICILAR GİYSİ BAKIM REHBERİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BİZE
ULAŞIN

Ön Yıkama Nedir? Ön Yıkama Nasıl Yapılır?

Çıkması zor inatçı lekelerden kurtulmak, ön yıkama gerektirir. İsteğinize bağlı olarak yalnız başına da kullanabileceğiniz ön yıkama programı, fazla uğraşmanıza gerek kalmadan kolay bir şekilde temiz çamaşırlar elde etmenize olanak tanır. Ön yıkama konusunda dikkat etmeniz gerekenleri anlattığımız bu yazıda, "Ön yıkama nasıl yapılır?" sorusunun tüm cevaplarını bulabilirsiniz.

Çamaşır Makinenizin Ön Yıkama Programını Kontrol Edin

Her programda çamaşırlarınıza ön yıkama uygulayamayabilirsiniz. Bu nedenle çamaşırlarınızı yıkamadan önce seçtiğiniz programın ön yıkama yapıp yapmadığını kontrol etmeniz gerekir. Hangi programla ön yıkama yapabileceğinizi öğrenmek için çamaşır makinenizin program tablosunu inceleyebilirsiniz.

Çamaşırlarınızın Yıkama Talimatlarına Uyun

Yıkamak istediğiniz çamaşırları ayırırken, ön yıkamaya uygun olup olmadıklarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Sentetik yapıdaki kumaşlarınızı korkmadan ön yıkama programıyla yıkayabilirsiniz ancak pamuk gibi yüzde yüz doğal içeriklere sahip kıyafetlerinizde ön yıkama sonrası çekme oluşabilir. İstenmedik bir durumla karşılaşmamak için kıyafetlerinizi yıkama talimatlarında belirtilen bilgiler doğrultusunda yıkamanız önemlidir.

Deterjanınızı Ön Yıkama Programına Uygun Seçin

Ön yıkamalı programda deterjanı koymanız gereken kısım, deterjan bölmesinin ön tarafında bulunan alandır. Ön yıkama yapmadığınız zamanlarda bu alana deterjan koymamanız gerekir. Yapacağınız zaman ise bu işlem için kullanacağınız deterjana çok dikkat etmelisiniz. Çamaşırlarınızın üzerinde leke yaratabileceği için sıvı deterjan kullanmamalısınız.

Çamaşır yıkama topları veya deterjan torbaları da ön yıkama için uygun değildir. Jel deterjan ve tablet kullanımını da ön yıkama programını seçmeden yapmanız gerekir.

Yumuşatıcı Seviyesine Dikkat Edin

Çamaşırlarınızı ön yıkama programıyla birlikte yıkayacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise yumuşatıcı seviyesini doğru ayarlamaktır. Deterjan bölmesinde yer alan renkli kısma konulması gereken yumuşatıcıyı, maksimum seviyenin altında tutmanızda fayda vardır. Fazla yumuşatıcı koyduğunuz durumlarda, makineniz ön yıkama yaparken yumuşatıcıyı alabilir.

Beyaz Çamaşırlarınızda Lekelerden Kurtulun

Genellikle beyaz renkli çamaşırlar için tercih edilen ön yıkama programı, çamaşırlarınızda istediğiniz beyazlığı elde etmenizde yardımcı olur. Beyazlar için ön yıkama programı kullanacağınız zaman, yıkama işleminin başında deterjan haznesinin ön bölümüne çamaşır suyu da koyabilirsiniz. Çamaşır suyu kullanacağınız yıkamalarda makinenize ayrıca bir deterjan koymanıza gerek kalmaz. Ancak ek durulama seçeneklerini kullanarak çamaşırlarınızı, çamaşır suyundan arındırmanız gerekir.

Renkli Çamaşırlarınızda Çok Sık Ön Yıkama Yapmayın

Özellikle koyu renk tonlarına sahip olan çamaşırlar uzun süre yüksek ısıya maruz kaldığında renklerini atabilir. Renk değişimi ya da solma gibi durumlarla karşılaşmamak adına, zor çıkan lekeler olmadığı sürece renkli çamaşırlarınızda ön yıkama programını seçmemeye özen göstermelisiniz.

Enerji Tasarrufunu Ön Planda Tutun

Uzun süreli yıkama ve yüksek ısı kullanımı makinenizin çok fazla enerji kullanmasına neden olur. Bu nedenle çamaşırlarınız çok kirli değilse ve normal yıkamayla çıkabilecek lekeler varsa ön yıkama yapmayarak, enerjiden tasarruf edebilirsiniz.