İçeriğe atla
Ütü, ütü masası ve giysiler

Kolay ve Pratik Ütü Rehberi

Ütü yapmayı çoğu kişi zaman alıcı ve yorucu olarak görür. Bu nedenle "Ütü nasıl yapılır?" sorusunu yanıtlarken işinizi kolaylaştıracak püf noktalarına değinmek gerekir.

Ütü Masasının Yüksekliğini Kendinize Göre Ayarlayın

Giysilerinizi ütülemeye başlamadan önce ilk adım olarak ütü masasının yüksekliğini belinize göre ayarlayın. Ütü masasının yüksekliğini ayarlamak gereğinden fazla eğilmenize ya da sırtınızın sürekli dik kalmasına engel olur. Böylece belinize çok fazla baskı yapmazsınız.

Ütü Masası İçin Kalın ve Yanmaz Özellikte Bir Örtü Kullanın

Ütü masasının örtüsünün kalın ve yanmaz nitelikte olmasına dikkat edin. Kalın olması, ütü yaparken örtünün kaymasını engellerken, yanmaz özellik istenmeyen ev kazalarının önüne geçer. İsterseniz örtünün altına alüminyum folyo serebilirsiniz. Alüminyum folyo ütüden gelen ısıyı daha iyi yansıtır ve giysilerinizin daha hızlı ütülenmesine yardımcı olur.

Ütünün Tabanını Mutlaka Kontrol Edin

Ütüye başlamadan önce ütünüzün tabanını kontrol etmeyi unutmayın. Tabandaki lekeler, yüksek sıcaklığın etkisiyle kıyafetlerinizi lekeleyebilir. İşe başlamadan önce ütünüzün tabanını nemli bir bezle silebilir ve bu riski en aza indirebilirsiniz. Ancak tabanı temizlemeden önce ütünün fişinin prizde takılı olmadığından emin olun.

Ütüleyeceğiniz Giysilerin Etiketlerini Kontrol Edin

Giysilerinizi ütülemeden önce etiketlerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Etiketlerine göre giysilerinizi gruplara ayırabilirsiniz. Böylece ütünün ısı ayarını sürekli değiştirmek zorunda kalmaz ve aynı grupta yer alan giysileri daha hızlı bir şekilde ütüleyebilirsiniz. İlk önce düşük ısıda, sonrasında daha yüksek ayarda ütülenebilir giysileri ütülemek zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur.

Hassas Kumaş Dokusuna Sahip Giysilere Özen Gösterin

Isıya karşı hassas olan ipekli, yünlü ya da kadife kumaşlarda ütü nedeniyle parlama meydana gelebilir. Kumaşın üzerinde ütünün gereğinden fazla kalması ise parlamayı artırabilir. Bu yüzden hassas kumaşa sahip giysilerinizi ütülerken ütü bezi kullanabilirsiniz. İnce bir mendil, tülbent ya da pamuk kumaş ütü bezi olarak kullanılabilir.

Koyu Renk Giysileri Ters Çevirin

Siyah, lacivert gibi koyu renklerdeki giysilerde hassas kumaşlı giysilerde olduğu gibi ütü nedeniyle parlama oluşabilir. Bu nedenle koyu renkli çamaşırlarınızı ütülerken tersten ütülemeyi deneyin.

Büyük ve Uzun Parçalar İçin Alanınızı Genişletin

Perde ve masa örtüsü gibi büyük parçaları ütülemek zahmetli olabilir. Ütülenen kısmın ütü masasından aşağı sarkması ve yerde birikmesi örtünün veya perdenin tekrar kırışmasına yol açar. Büyük parçaları ütülerken ütü masasının yanına bir masa yerleştirebilir ve ütülediğiniz kısmı masaya kaydırabilirsiniz. Bu şekilde kırışma riskini azaltırsınız.

Ütünün Sivri Ucundan Yararlanın

Gömlek, pantolon gibi giysilerde düğme kenarlarına yanaşmak için ütünüzün sivri ucunu kullanabilirsiniz. Giysinizin düğmeli kısmını ütü masasına yerleştirin ve ütünün ucu ile düğmelerin etrafını ütüleyin.

Gömlek Ütülemeyi Kolaylaştırın

  • Gömleklerin hafif nemli olması ütü yapmanızı ve kırışıklıkların açılmasını kolaylaştırır.

  • Dolaptan aldığınız kuru bir gömleğin üzerine ütünün su kısmından su püskürterek gömleğinizi nemlendirebilirsiniz. Çok kırışık alanlarda ise ütünün buharını kullanın.

  • Gömleğinizi ütülemeye yaka kısmından başlayabilirsiniz.

  • Gömleklerin omuz kısımlarını ütülerken omuzları ütü masasının dar ucuna geçirin. Böylece pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.

  • Gömleklerin kollarını ütülerken önce ütü masasının üzerinde kat yerlerini dikiş yerine göre ayarlayın.

Pantolonları Ütülemeye Ceplerinden Başlayın

  • Pantolon ütülemeye ceplerden başlayın. Cepleri en sona bırakmak ütülenen bacak kısımlarının tekrar kırışmasına neden olur. Cep izini engellemek için cepleri dışarı çıkararak ütüleyin.

  • Bel kısmını, pantolonu ütü masasına geçirerek ve elinizle kemer alanını döndürerek ütüleyebilirsiniz.

  • Bacak bölümünde çift çizgi oluşmasını engellemek için pantolonu ütü masasına düzgün bir şekilde yerleştirin ve orta çizgilerin üst üste geldiğinden emin olun.

  • Üst kısımda kalan bacağı yukarı doğru katlayarak altta kalan bacağı orta çizgisini ayarlayarak ütüleyin. Daha sonra katladığınız bacağı ütülediğiniz bacağın tam üstüne gelecek şekilde açın ve ütülemeye başlayın.

  • İşiniz bittikten sonra pantolonun diğer yüzünü çevirin ve aynı işlemi tekrarlayın.

Ütülediğiniz Giysileri Askıya Asın

Ütüledikten sonra giysilerin askıya asmadan bekletilmesi tekrar kırışıklıklara yol açabilir. Bu yüzden ütülediğiniz giysileri soğumadan askıya asmayı unutmayın.