İçeriğe atla
Kadın ve çocuk kokulu çamaşırlar

Kalıcı Yumuşatıcı Kokusu için İpuçları

Çamaşırların iyi bir şekilde yıkanmasının yanında, uzun süre boyunca temiz kokması da çok önemlidir.

Bazı durumlarda yıkadığınız kıyafetlerinizi ya da nevrim takımlarınızı kullanmanız zaman alabilir. Bu gibi durumlarda uygulayacağınız basit yöntemlerle dolaptan çıkardığınız çamaşırlarınızın yeni yıkanmış gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı Yumuşatıcıda Bekletin

Çamaşırlarınızın uzun süre temiz kokması için yıkarken deterjanın yanında mutlaka yumuşatıcı da kullanmanız gerekir. Makinenizi sıkma durumuna geçmeden durdurup bir süre yumuşatıcıyla bekletirseniz, kokunun çamaşırlarınıza daha iyi geçmesini sağlayabilirsiniz.

Çamaşır Makinenizi Kireçten Koruyun

Çamaşırlarınızın kokusunu makinenizin temizliği de oldukça etkiler. Bu nedenle makinenizi kireçlenme gibi durumlara karşı titizlikle korumanız gerekir. Eğer kireçlenme sorunu varsa, makinenizi içi boşken iki yemek kaşığı limon suyu ile çalıştırabilirsiniz.

Yumuşatıcınızla Farklı Kokuları Buluşturun

Yumuşatıcınızın yanında sıvı deterjanınızın içine birkaç damla doğal yağlardan damlatarak kendi kokunuzu da oluşturabilirsiniz. Böylece sevdiğiniz çiçek ya da diğer bitkilerin kokularını çamaşırlarınızda daha uzun süre boyunca hissedebilirsiniz. Aynı şekilde mikro kapsül kokuları da yumuşatıcınıza ekleyerek, çamaşırlarınızın uzun süre güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı Islak Bekletmeyin

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra ıslak bir şekilde makinenizde beklettiğinizde, çamaşırlarınızın sahip olduğu yumuşatıcı kokusu yerini kötü bir kokuya bırakabilir. Aynı şekilde kuruturken de çamaşırlarınızı üst üste ya da sıkışık bir şekilde asmanız, çamaşırlarınızın nemlenmeden dolayı kötü kokmasına neden olabilir.

Çamaşırlarınızı Kuruturken Doğru Yöntemleri Kullanın

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra kurutma yöntemleriniz de kalıcı yumuşatıcı kokusu üzerinde etkilidir. Özellikle dışarıya astığınız çamaşırlar kururken, havada kıyafetlerinize işleyebilecek kötü bir kokunun bulunmaması gerekir. Açık havada kurutma ile ilgili dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kurutma sürenizdir. Rüzgarda çok bıraktığınız çamaşırlarınızdaki yumuşatıcı kokusu daha hızlı dağılacağı için, kokunun kalıcılık seviyesi düşük olacaktır.

Ütü Suyunun İçine Koku Ekleyin

Çamaşırlarınızı yıkarken olduğu gibi ütü yaparken de doğru yöntemleri kullanmanız, çamaşırlarınızın uzun süre ferah bir şekilde kokmasını sağlar. Ütüleme işlemini ütünüz tamamen temizken yapmanız gerekir. Ayrıca eğer ütü suyunun içine zevkinize göre güzel koku veren esanslar eklerseniz, çamaşırlarınız daha uzun süre temiz kokar.

Çamaşır Spreylerini Keşfedin

Bir süredir kullanmadığınız veya yakında kullanacağınızı düşünmediğiniz çamaşırlarınızdan temizlik kokusunun gitmemesini istiyorsanız, çamaşır spreylerini kullanabilirsiniz. Askıdaki çamaşırlarınıza belirli aralıklarla sıkabileceğiniz çamaşır spreyleri ile çamaşırlarınız mis gibi sokar.

Yumuşatıcınızı Farklı Şekilde Değerlendirin

Yumuşatıcınızı sadece çamaşır makinenizde kullanmakla kalmayabilirsiniz. Bir pamuğa batırarak dolabınıza koyacağınız yumuşatıcı, dolabınızı her açtığınızda güzel bir kokuyla karşılaşmanızı sağlayacağı gibi en sevdiğiniz kokunun çamaşırlarınıza sinmesine de yardımcı olur.