İçeriğe atla
  1. Ana Sayfa/
  2. Giysi Bakım Rehberi/
  3. Havlular ve Bornozlar için Yıkama Rehberi
Merdivenli temiz banyo

Havlular ve Bornozlar için Yıkama Rehberi

Pembe kürk
Gün içerisinde sıklıkla kullanılan ve bakteri oluşumuna müsait ortam oluşturan el, yüz ve ayak havlularının hijyeni ve sık yıkanması sağlık açısından çok önemlidir.

Havlular Nasıl Yıkanır?

Bunun yanı sıra kullanılan havluların yumuşaklığını yitirmesi ve yeterli su emme kapasitesinin önüne geçecek bir sertliğe sahip olması cildi rahatsız edebilir. Bu durumda havlular nasıl yıkanır düşüncesi pek çok kişi için soru işareti oluşturur.

Renklerine Göre Ayırın

Havluları çamaşır makinesinde yıkamadan önce renklerine göre ayırmalısınız. Aksi takdirde koyu renkli havlular, beyaz ve açık renkli havlulara renk vererek can sıkıcı bir durum yaratabilir.

Yüksek Isıda Yıkamayın

Havlularınızı çok yüksek ısılarda yıkamamalısınız. Yüksek ısılara maruz kalan havluların yıpranma süresi kısalır. Havluları, etiketlerinde yer alan ısı derecesine göre yıkayarak kullanım sürelerini uzatabilirsiniz.

Diğer Çamaşırlardan Ayrı Yıkayın

Havluların diğer çamaşırlarla birlikte yıkanması yanlıştır. Havluların daha kolay sertleşmesine sebep olur. Havlularınızı biriktirerek, diğer çamaşırlardan ayrı yıkamayı tercih etmelisiniz.

Sirke Kullanın

Çamaşır makinelerinde kullanılan şebeke suyu havluların sertleşmesine neden olur. Yıkama programını başlatmadan önce bir miktar sirke ekleyebilir ve şebeke suyunun olumsuz etkisini en aza indirgeyerek daha yumuşak havlulara sahip olabilirsiniz.

Yumuşatıcı Kullanmayı Unutmayın

Havluların yumuşacık olması ve daha güzel kokması için çamaşır makinenize ön yıkamadan sonra yumuşatıcı ekleyebilirsiniz. Bunun yanında, havlularınızın yumuşaklığını korumak için her yıkamada çamaşır makinenize yumuşatıcı eklemeyi unutmamalısınız.

Kurutma Makinesi Tercih Edin

Yıkanan havluları kurutma makinesinde kurutarak daha yumuşak olmalarını sağlayabilirsiniz. Kurutma makinesine sahip değilseniz, yıkanan havluları bekletmeden bir an önce asmalısınız.

Bornoz Nasıl Yıkanır?

Bornozlar zaman içerisinde sertleşerek, yumuşaklığını yitirebilir. Bornozlarda oluşan bu sertleşme, ortalama 3 yıl gibi bir sürenin sonunda yıpranma payına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun dışında kalite ve temizleme konusunda yapılan hatalar da bornozun sertleşmesine sebep olur. Bu noktada akıllarda beliren sorular; bornoz nasıl yıkanır ve bornozlar ilk günkü yumuşaklığını nasıl korur şeklindedir.

30 Derecede Yıkayın

Bornozların uzun yıllar en az yıpranma ile kullanılabilmesi için uygun ısıda yıkanması gerekir. Bilinenin aksine bornozların çamaşır makinesinde çok yüksek ısılar tercih edilerek yıkanması, bornozun yapısını bozarak yumuşaklığını yitirmesine sebep olur. Bu nedenle bornozlarınızı 30 dereceye ayarlanmış çamaşır makinesinde yıkamanız uygun bir seçimdir.

Mutlaka Yumuşatıcı Kullanın

Bornozların yıkayıp kurutulduktan sonra yumuşacık olmasını sağlamak için, her yıkama öncesinde çamaşır makinesine yumuşatıcı eklenmelidir.

Makineyi Çok Doldurmayın

Bornozlarınızı çamaşır makinesinde yıkarken, makinenin çok dolu olmamasına dikkat etmelisiniz. Tıka basa dolu olmayan bir çamaşır makinesinde yıkanan bornozlar daha iyi durulanarak, üzerinde kalan deterjan kalıntılarının cilde zarar verme ihtimalini ortadan kaldırır.

Kurutma Makinesinde Kurutun

Bornozlarınızın daha yumuşak ve hoş kokulu kalmaları için çamaşır kurutma makinesi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bornozlarınızın daha yumuşak ve hoş kokulu kalmaları için çamaşır kurutma makinesi kullanmayı tercih edebilirsiniz.