Ev İçin Pratik Bilgiler | Ev İşleri | Ev Temizliği Püf Noktaları | Yumoş


Yumoş’u
Tanıyalım
Neden Yumoş Extra DETERJANLAR YUMUŞATICILAR GİYSİ BAKIM REHBERİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BİZE
ULAŞIN

Gündelik Ev İşleri Püf Noktaları

Zaman alan gündelik ev işlerini hafifletmek için pratik püf noktalarından faydalanabilirsiniz. Banyodan mutfağa tüm yaşam alanlarınızda kullanabileceğiniz pratik fikirlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Saç Spreyi ile Lekeleri Giderin

Zemin ya da kumaşlardaki mürekkep lekesi, vişne suyu veya oje gibi inatçı lekelerin üzerine kurumasını beklemeden saç spreyi sıkın. Ardından nemli bir bez yardımıyla silerek lekelerin yok olduğunu görebilirsiniz.

Koltuk Tozlarından Kurtulun

Koltuklarınızın tozunu almanız gerektiği durumlarda nemli bir bezi, tozunu almak istediğiniz alanın üzerine serdikten sonra bezi burarak tozunu çıkarabilirsiniz. Koltuktan çıkan toz nemli bezin üzerine yapışacağı için siz tozlardan kurtulurken, odanız da tozlanmamış olur.

Ahşap Yüzeyler Parlasın

Ev temizliğinde sirkenin faydaları saymakla bitmez. Çoğu zaman yerlerin tozunu almak için kullandığınız sirke aynı zamanda iyi bir parlatıcıdır. Sirke ve zeytinyağı karışımı yaparak, ahşap zeminlerinizi silebilir ve yüzeyde yer alan çiziklerin eskisi kadar kötü durmadığını görebilirsiniz.

Yanık Süt Kokusunu Dert Etmeyin

Ocakta sütü unuttuğunuzu fark ettiğinizde vakit kaybetmeden sütü ısıttığınız kabın üzerine ıslak bir bez koyun. Bez tüm kötü kokuyu içine hapseder ve evinize yayılmasını engeller.

Mutfak Dolaplarındaki Lekeleri Yok Edin

İki kaşık kabartma tozuyla 1 kaşık bitki yağını karıştırdıktan sonra kirli ve yağlı lekelerin üzerine bu karışımı sürün. Daha sonra bez veya fırça yardımıyla mutfak dolaplarınızın üzerini ovun ve lekelerin kayboluşunu izleyin.

Süngerleri Tazeleyin

Bulaşık süngerinizin üzerine biraz bulaşık deterjanı ekledikten sonra suyla köpürtün. Mikrodalga fırına atın ve 1-2 dakika bekletin. Böylece bulaşık süngeriniz yeni alınmış gibi olur.

Yorulmadan Mangal Izgarasını Temizleyin

Mangal ızgarasıyla işiniz bittikten sonra ızgara ılıkken, nemli bir gazete yardımıyla ızgarayı sarın. Böylece mangal ızgarasının üzerinde yer alan artıklar kendiliğinden yumuşayarak dökülür.

Cam Kırıklarından Korkmayın

Evinizde herhangi bir cam eşya kırıldığında ne kadar temizlerseniz temizleyin, günler sonra bile küçük parçaların çıktığını fark edebilirsiniz. Küçük cam parçalarını toplayabilmek için ıslak bir pamuktan faydalanabilirsiniz.
Pamuk yardımıyla camın kırıldığı alanları sildiğinizde pamuk en küçük cam parçalarını bile çeker.

Etiketleri Çıkarmak İçin Güç Harcamayın

Saç kurutma makinesini sıcak hava makinesi gibi kullanarak, hiçbir işlem yapmadan ve yorulmadan etiketlerden kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken etiketin üzerine kendisini bırakana kadar saç kurutma makinesini tutmaktır.

Kireç Lekelerinden Kurtulun

  • Çaydanlığınızın haznesini suyla doldurduktan sonra 1 yemek kaşığı limon tuzu attığınız suyu kaynatın.
  • Daha sonra suyu dökerek çaydanlığınızın içini temiz suyla durulayın. Kireç tabakasının yok olduğunu görebilirsiniz.
  • Musluklarınızda ya da duş başlıklarınızda biriken kireç kalıntılarından kurtulmak için de sirkeden yararlanabilirsiniz.
  • Kireçli bölgeleri sirkeyle ovduktan sonra yaklaşık 20 dakika bekleyin.
  • Lekeler kaybolmadıysa 1 saat kadar bir poşete sirke koyarak musluk başlarına geçirin ve kireçlerden tamamen kurtulun.

Banyodaki Küfleri Temizleyin

  • Pamuk parçalarından küçük toplar oluşturarak çamaşır suyuna batırın ve küflü bölgelerin üzerine yerleştirin.
  • Bir gece boyunca pamukların orada kalmasını sağladıktan sonra sabah pamukları bölgeden kaldırın.
  • Küf kalıntılarının tamamen kaybolmadığı durumlarda diş fırçası yardımıyla alanı ovalayın ve küf lekelerini anında yok edin.

Ütüyü Çok Daha Hızlı Yapın

Ütü masanızın kılıfının altına alüminyum bir folyo yerleştirin. Folyo sıcağı geri yansıtır ve ütü yapmak çok daha kolay olur.

Pamuklu Giysilerin Çekmesinden Korkmayın

Yıkamadan önce bir gece soğuk suda bekleteceğiniz pamuklu giysilerinizi, uygun yıkama koşullarına göre yıkadığınızda çekme yapmayacaktır.

Şekerle Tülleri Beyazlatın

Tül ve perdelerinizi yıkayacağınız zaman çamaşır makinenize bir veya iki kaşık toz şeker ekleyin. Böylece sararan tülleriniz çok daha parlak olur ve kazandığı beyazlığı uzun süre kaybetmez.

Duvar Alçılarını Koruyun

Duvarda çiviyi çakacağınız alanı işaretleyerek, çapraz bant yapıştırabilirsiniz. Bu sayede duvarın alçısını çatlamaya karşı koruyabilirsiniz.