İçeriğe atla
çamaşır ile kadın

Çamaşır Yıkama Hakkında Pratik Bilgiler

Günümüzde tam otomatik çamaşır makineleri, kirli çamaşırların temizlenmesiyle ilgili işlerin çoğunu sizin yerinize yapıyor olsa da giysilerin lekelerden arınması ve çamaşır makinelerinin uzun süre düzgün çalışmasının sağlanmasıyla ilgili öğrenebileceğiniz bazı küçük sırlar bulunuyor.

Beyazlar Beyaz Kalsın

Beyaz tişörtlerinizin griye dönüşmesini ve beyaz çoraplarınızın kaç kez yıkanmış olursa olsun kirli görünmesini engellemek; beyazların beyaz kalmasını sağlamak için aşağıdaki formülleri deneyebilirsiniz:

 • Beyaz çamaşırları 4 litre su ve 180 gram bikarbonat soda çözeltisinde beklettikten sonra makineye atın.

 • Bir diğer çözüm olarak 5 aspirin tabletini sıcak suda eritip beyaz çamaşırlarınızı bu suda bekletin. Suda beklemiş çamaşırlarınızı makineye koyduktan sonra durulama gözüne 240 ml beyaz sirke ekleyip makineyi çalıştırın.

Siyahlar Daha Siyah; Koyu Renkliler Daha Koyu

Soldurulmuş tişört ve kotlar bazı kişiler tarafından tercih edilse de çoğu insan, koyu renkli giysilerinin renklerinin ilk günkü kadar parlak kalmasını ister. Siyah ve koyu renkli giysilerinizin yeni gibi görünmesini sağlamak için bazı ipuçları verebiliriz:

 • Siyahlar için durulama suyuna 2 fincan demlenmiş kahve veya çay ekleyebilirsiniz.

 • Lacivert veya bordo gibi koyu renkliler için durulama suyuna 1 fincan sofra tuzu ekleyebilirsiniz.

Kokulardan Kurtulun

Yeni alınmış çarşaf ya da gömleklerle birlikte gelen boya ve kimyasal kokusuna karşı ya da spordan sonra çantada unutulan terli tişört kokusuna karşı kullanabileceğiniz bazı çözüm yolları bulunuyor:

 • Öncelikle 3,5 - 4 litre suya ½ fincan kabartma tozu ekleyin.

 • Kokan çamaşırları yaklaşık 2 saat önceden bu suda bekletin.

 • Ardından, makinede yıkarken, durulama bölmesine ½ fincan beyaz sirke ekleyin. Kokudan eser kalmadığını göreceksiniz.

Çamaşır Makinesinde Çorap Kaybetmeye Son

Çamaşır makinelerinin içinde kaybolup giden çorap teklerini önleyebilmek için her aile üyesine kirli çorap filesi verebilirsiniz. Çamaşır yıkayacağınız zaman fileleri toplayıp çamaşır makinesine koyarak çorapların makineden yine çift olarak çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Çamaşır Makineleri de Temizlenmek İster

Mineral birikintileri ve sabun kalıntılarını gidermek için çamaşır makinenize birkaç ayda bir temizlik yapmanız, makinenizin ömrünü uzatacaktır. Bunun için,

 • Makineyi sıcak suyla doldurun.

 • 3 bardak sirke ve 1/2 bardak kabartma tozu ekleyin.

 • Makineyi çalıştırın ve program bitince kazanı silin.

 • Ardından sadece soğuk suya ayarlayarak tekrar çalıştırın.

 • İsterseniz 3 bardak sirkenin yerine 2 bardak limon suyu da kullanabilirsiniz.

Makinedeki Deterjan Fazla mı Köpürdü?

Çamaşır makinesine fazlaca deterjan koyduğunuzda deterjan fazla köpürür ve çok fazla köpük, makinenizde bir hatayı tetikleyebilir. Köpükleri dağıtmak için bir bardak ılık suya eklediğiniz yumuşatıcıyı durulama çekmecesine ekleyip ardından ekstra durulama işlemi yapabilirsiniz.

Çamaşır Yumuşatıcısını Kullanırken Kaçınmanız Gerekenler

Yumuşatıcıyı doğrudan yıkanacak çamaşırlara temas ettirmek, giysilerin lekelenmesine yol açabileceğinden, çamaşır makinenizin yumuşatıcı çekmecesine uygun miktarı ölçerek koymanız daha doğru bir uygulamadır. Ayrıca mikrofiber kumaşlarda yumuşatıcı kullanmak, lif yapısının aktif emme özelliğine zarar verebilir.