Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Temizlenir | Yumoş


Yumoş’u
Tanıyalım
Neden Yumoş Extra DETERJANLAR YUMUŞATICILAR GİYSİ BAKIM REHBERİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BİZE
ULAŞIN

Çamaşır Makinesi Kokusu için Çözüm Önerileri

Çamaşır makineleri çamaşırları temizlese de kendilerini temizleyemez. Makineler rutin olarak temizlenmezse, zaman içinde kötü koku oluşabilir. Peki ne yapmalı? Çamaşır makinesi kokusundan rahatsız olanlar için çözüm önerileri yazımız sizlerle. İşte sizi kötü kokudan kurtaracak ipuçları:

Çamaşır Makinenizi Havalandırmayı Unutmayın

Yıkanmış çamaşırları makineden çıkardıktan sonra kapağı direkt kapatıyorsanız, içeride rutubetten dolayı koku sorunu oluşabilir. Makineyi yıkama sonrası havalandırmak kokunun önüne geçer, içerideki nem havaya karışarak uzaklaşır.

Tesisatı Kontrol Edin

Koku oluşturan sorun tesisattan da kaynaklanabilir. Eski borular, yanlış boru takılması, borulardaki birikintiler ve çürümeler kötü kokuya sebep olabilir. Bu durumda boruları değiştirmeyi ve tıkalı gider borularını açtırmayı deneyebilirsiniz. Uzman bir su tesisatçısından destek almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Deterjan Ölçüsü ve Yıkama Sıcaklığına Dikkat Edin

Az miktarda deterjan kullanmak ve sürekli düşük ısıda yıkama yapmak, makineyi dezenfekte etmediği için zamanla koku yapabilir. Çamaşır miktarına uygun oranda deterjanı ölçerek kullanmalı ve belli aralıklarla yüksek sıcaklıkta yıkama yapmalısınız.

Deterjan Gözünü Temizleyin

Çamaşır makinesinin deterjan gözünü çıkararak iyice temizlemelisiniz. Bu gözde biriken deterjan artıkları çamurlaşır ve kötü kokuya neden olur. Ulaşılması zor kısımları iyice temizlemek için diş fırçasından yardım alabilirsiniz.

Çamaşır Suyundan Yararlanın

Deterjan gözüne bir çay bardağı kadar çamaşır suyu dökerek makineyi boş haldeyken çalıştırmayı deneyebilirsiniz. İşlemin ardından ilk çamaşır yıkamanızda ise her ihtimale karşı beyazları yıkamanızı öneririz.

Sirke ve Karbonat Karışımı Kullanın

Kötü kokuları gidermek için evde kolayca bulunan malzemelerden yararlanabilirsiniz.

Bir su bardağı kadar sirke, iki yemek kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı karbonatı temizlenmiş deterjan gözüne ekleyin.
Makineyi boş halde, en yüksek sıcaklıkta çalıştırın.
Bu sayede iyice temizlenen makinenin kokusu hafifleyecektir.

İç Yüzeyi Temizleyin

Bir kova içine beyaz sirke ve karbonattan karışım yaparak bez yardımıyla makinenin iç yüzeyini derinlemesine temizleyin. Özellikle tambur lastiğinin aralarına baktığınızda birikmiş kirler görebilirsiniz. Bunlar kokunun kaynağı olabilir.

Filtreyi Temizlemeyi Unutmayın

Makinenin filtresini çıkararak sıcak su ile iyice temizleyin. Filtreyi temizlerken olası su taşkınlarına karşı bir kova koyabilirsiniz. Böylelikle filtreyi çıkarırken akan suyu kontrollü olarak dökmeniz mümkün olacaktır. Filtrede saç ve tozlar birikebileceğinden, hijyenik bir temizlik için eldiven kullanmanızı tavsiye ederiz.

Çamaşır Makinelerine Özel Temizleyici Sıvılar Kullanın

Piyasada bulunan çamaşır makinesine özel üretilmiş temizleyici sıvıları kullanarak kötü kokuların önüne geçebilirsiniz. Bu ürünleri kullanırken üzerinde yazan talimatlara uymayı unutmayın.