Çamaşır Yıkama Hakkında Her Şey | Yumoş


Yumoş’u
Tanıyalım
Neden Yumoş Extra DETERJANLAR YUMUŞATICILAR GİYSİ BAKIM REHBERİ SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK BİZE
ULAŞIN

Çamaşır Yıkama Sanatı

Çamaşır yıkama sanatı, yıkamadan önce ayırma işleminden başlayarak doğru miktarlarda deterjan ekleme, sembollerin kodunu çözme gibi temel konular ile başlar. Çamaşır üzerindeki çeşitli lekelerin, kumaşı deforme etmeden çıkartılmasına kadar uzanır. Siz de bu sanatın en iyi sanatçılarından birisi olmak ister miydiniz? İşte size çeşitli ipuçları:

Çamaşır Yıkama Sembollerini Bilmeniz Gerekir

İlk bakışta çok gizli kodlar gibi görünse de aslında, ev işleri ile aşina olan herkesin rahatlıkla yorumlayabileceği işaretlerdir. Bu semboller çamaşırları yıkamaya başlamadan önce hangi döngüde kurutacağınızı, en fazla kaç derecede yıkayabileceğinizi, kuru temizleme yapıp yapamayacağınızı ve hatta ütü yaparken en fazla kaç dereceye kadar çıkabileceğinizi söyler. Aslında en yaygın olanları bilmeniz bile işleri kolaylaştırır.

Çamaşır Suyu İle İlgili Olan İşaret

Kimi kumaşlarda çamaşır suyu, deforme edici olabilir. Bu işaret ile hangi ürünlerde çamaşır suyu kullanıp hangisinde kullanamayacağınızı rahatlıkla anlayabilir ve çamaşır yıkamaya ona göre başlayabilirsiniz.

Su Sıcaklığı İle İlgili Olan İşaret

Kumaşların en fazla hangi sıcaklıkta yıkanması gerektiğine dair işaretler çok önemlidir. Bu işaretin, çamaşır yıkamadan önce muhakkak kontrol edilmesi gereklidir. Yüksek sıcaklıktaki suda çekme ihtimali olan ürünleri, talimatlara göre yıkadığınızda uzun süre kullanabilirsiniz.

Çamaşırları Ayırmak İçin Küçük İpuçları

Her kumaş cinsi birbiriyle yıkanmaz. Yıkamadan önce çamaşırları cinslerine göre ayırmak gerekir.

  • Renk Tonları: Koyu renklerdeki kıyafetlerin yıkandıklarında boyalarının akması ihtimali daha yüksektir. Diğer giysilere zarar vermemesi için koyu renk çamaşırları ayrı yıkayın.
  • Çamaşır Ağırlıkları: Daha ince kumaşlara zarar gelmemesi için havlu, kot pantolon gibi daha ağır eşyaları hafif ağırlıktaki çamaşırlardan ayrı olarak yıkayın. Kurutma yapacaksanız orada da ayırmak iyidir.
  • Kumaş Türü: İnce kumaşlara zarar gelmemesi için hassas çamaşırları ve dayanıklı kumaşları, kendi formlarına uygun şekilde yıkamak ve sıkmak gerekir. Örgü kumaşlar, orlon, triko gibi kıyafetlerin yanına fermuarlı kıyafetlerin konulması, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. İpek kumaşın yıkanması için hassas yıkama seçilir. Kadife türü kumaşların yıkanmasında hassas yıkama seçilirken serilerek kurutulması gerekir.
  • Kirlilik Durumu: Çok kirli ya da lekeli çamaşırların yıkanma süresi daha uzun olacaktır ve daha ağır bir program tercih edilecektir. Çamaşırlarınızın kirlilik / temizlik durumuna göre ayrılması önemlidir.

Lekelerin Yoğunluğuna Göre Ön İşlemden Geçirmeyi Unutmayın

Lekelerin ön işlemden geçirilmesi, yoğunluğunu azaltır ve çamaşır makinesinde daha kolay çözünmesini sağlar. Lekeye bağlı olarak kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. En çok kullanılan yöntemler şöyledir:

  • Kahve, çay, meyve ya da ter lekeleri için: Lekenin üzerine deterjan dökün. Kumaşı nazikçe ovalayın ya da deterjanın, kumaşın ipliklerine ulaşabilmesi için yumuşak bir fırça kullanın. Ardından birkaç dakika bekleyerek makineye atın.
  • Kan, kir ya da motoryağı lekeleri için: Deterjanlı su hazırlayın. En az yarım saat önceden çamaşırları bu suyun içine batırın ve bekletin.
  • Tereyağı, margarin tipi lekeler için: Lekenin üzerine bulaşık deterjanı sürün.
  • Sakız lekesi için: Ürünü sirke içinde birkaç dakika kadar bekletin. Ancak, bu işlemi yapmadan önce kumaş renginin sirkeye duyarlı olup olmadığını test etmeniz gereklidir. Kumaşın, dışarıdan görünmeyen bir yerine birkaç damla sirke damlatın, biraz bekletin ve kağıt havlu ile kurulayın. Renk değişmezse sakız lekesini sirke ile çıkartabilirsiniz demektir.

Ne Kadar Deterjan Kullanacağınıza Karar Verin

Doğru deterjan miktarı, çamaşır yıkamada önemlidir. Çamaşırların ağırlığı, kirin yoğunluğu, suyun sertliği ve kullanılan deterjanın türüne bağlı olarak deterjan miktarı değişir. Çamaşır deterjanlarının üzerinde bu miktarlar hakkında bilgi yer alır.

Çamaşır Makinesine Ne Kadar Çamaşır Koyabilirsiniz?

Makinenizin alacağı çamaşır kapasitesi bellidir. Çamaşırların su aldığında ağırlaştığını unutmamak önemlidir. Zamandan ve enerjiden en iyi şekilde yararlanmak ve çamaşırlarınızı en verimli şekilde yıkamak için makinenizin aşırı yüklenmemesi gerekir.

Makinenizi çamaşırla doldurduğunuzda elinizle çamaşırın, tambur içindeki yüksekliğini ölçün. Elinizi yatay şekilde tuttuğunuzda makinenizin ağzı ile çamaşırların hizası arasında kalıyorsa bu doğru ölçüdür.