İçeriğe atla
Yıkanan bebek

Bebek Kıyafetleri için Yıkama Rehberi

Bebeklerin hassas ciltleri özel bir bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyar. Kimyasalların, bakteri ve mikropların zararlı etkileri karşısında neredeyse savunmasız durumdadır.

Bebek Kıyafetleri için Yıkama Rehberi

Bu nedenle minik bedenlerine temas eden giysilerin hijyenini sağlarken büyük özen göstermek gerekir. İşte bebek kıyafetlerini içinize sinerek temizlemeniz, onları sağlık ve güvenle giydirebilmeniz için bebek kıyafetleri nasıl yıkanır sorusunu aydınlatan bazı püf noktaları…

Yeni Kıyafetler de Kirli Sepetine

Bebekler için yeni alınmış giysilerin canlı renkleri ve temiz görünümleri sizi yanıltmasın. Üretim, depolama ve nakliye süreçlerinde çeşitli zararlı kimyasallara ve bakterilere maruz kalmış giysilerin bebeğinizle temas etmesini önleyin. Kullanmadan önce mutlaka deterjanla yıkayın.

Biriktirmeden Yıkayın

Bebeklerin kirli giysilerini daha fazla mikrop ve bakteri oluşumunu engellemek için çok bekletmeden yıkamak en iyi seçenektir.

Etiketlere Dikkat Edin

Bebek kıyafetlerindeki etiketleri yıkamadan önce kesmek onun konforu için küçük ama önemli bir detay. Çünkü sert yapılı etiketler sürtünerek narin cildini tahriş edebilir.

Kıyafetleri Ayırın

Bebek giysilerini ailenin diğer bireylerinin kıyafetlerinden ayrı, özel olarak yıkamanızı öneririz. Böylece gün boyu maruz kaldığınız kimyasal, bakteri ve mikroplar çocukların giysilerine aktarılmaz. Hatta mümkünse bebeklerin alt ve üst giysilerini de ayrı ayrı yıkayabilirsiniz.

Zorlu Lekeler İçin Ön Hazırlık Yapın

Lekeler için kimyasal içerikli leke çıkarıcılar kullanmanız, onun hassas tenine ve bünyesine zarar verebilir. Bunun yerine giysileri çamaşır makinesinde yıkamadan önce suda bekletmeyi deneyin. İnatçı kirler ile karşı karşıyaysanız elma sirkesi ve karbonat gibi doğal temizleyicilerden destek alabilirsiniz.

Kıyafetler Makinede Özgürce Hareket Edebilsin

Çamaşır makinesinin tıka basa dolu olmaması sağlıklı bir yıkama performansı için önem taşımaktadır.

Bebekler için Özel Üretilmiş Temizleyici ve Yumuşatıcılar Kullanın

Yetişkinler için üretilmiş sıradan deterjanlar ve yumuşatıcılar bebekler için kesinlikle uygun değildir. Paraben başta olmak üzere içerdikleri ağır kimyasal bileşenler cildine ve bağışıklık sistemine zarar verir. Mutlaka organik ya da bebekler için özel olarak üretilmiş deterjan ve yumuşatıcıları, sabun tozlarını tercih edin.

Ölçüleri Önemseyin

Fazla miktarda deterjan kullanımı, bebeklerin kıyafetlerinde partiküllerin ya da kimyasal maddelerin kalmasına neden olabilir. Çok değil, yeteri kadar deterjan kullanın.

Yıkama Talimatlarını Gözden Kaçırmayın

Bebek giysilerini yıkarken etiketlerdeki yıkama talimatlarına dikkat edip uygulamak en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. Bakteri ve mikropların ölmesi için genellikle 40 ile 60 derece arasında sıcaklığın yeterli olduğunu unutmayın. Daha yüksek sıcaklıklarda yapılan yıkamalar kıyafetlerin erken yıpranmasına yol açabilir. Ancak mutlaka çamaşır makinenizi belirli aralıklarla yüksek ısıda çalıştırarak, düzenli bakım ve temizliğini yaptırarak içinde mikrop oluşumu gelişmesini önlemenizi tavsiye ederiz.

Arındırın

Çamaşır makinenizde bebek kıyafetlerini yıkamak için uygun bir program yoksa, mutlaka ekstra durulama yapmanızı öneririz. Bu ek durulama, deterjanların ve yumuşatıcıların ardında bıraktıkları kimyasalları arındırmak için son derece faydalıdır. Bebekleri cilt problemlerinden uzak tutmak ve alerjik reaksiyonlar yaşamasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Uygun Kurutma Yapın

Eğer mümkünse bebeklerin yıkanmış çamaşırlarını temiz ve havadar bir ortamda kurutmanızı öneririz.